02. Bödabukten och Böda hamn
Bödabukten och Böda hamn
Bödabuktens milslånga stränder erbjuder inte bara sol och bad, utan även god fågelskådning, särskilt tidigt under säsongen.
Vattnen utgör en viktig övervintrings- och rastplats för sjöfåglar som alkor och lommar. I de glesa tallskogarna häckar korsnäbbar och trädlärkor. Talltitan, en art som inte häckar längre söderut på Öland, finns här och i hela Böda kronopark.
En knapp kilometer söder om Böda kyrka går vägen ned till Böda hamn. Norr om hamnen ses ofta sjöfåglar rasta, inte minst vintertid.
Här finns också mader och strandängar med ett brett utbud av rastande fågel. För att komma närmare går det bra att vandra till fots längs grusvägen som svänger norrut från vägen ned till hamnen.
Bilder i bildspel: Alkekung © LL, Mindre Korsnäbb © LL, Sillgrissla © LL, Talltita © LL, Tobisgrissla © LL
LL: Lars Lundmark
Källa: Ölands Fåglar © Ölands Ornitologiska Förening ÖOF (författare detta kapitel: Pav Johnsson)
Boken: Ölands Fåglar (496 sidor) kan beställas på Naturbokhandeln
ISBN: 9789188124555
- 01. Ölands norra udde
- 03. Horns kungsgård och Hornsjön