Long Island Divers

  • Visit Öland
  • Visit Öland
  • Visit Öland
  • Visit Öland
  • Visit Öland
  • Visit Öland
Adress: Svältergatan 36, 380 75 Byxelkrok
Telefon: 0485-281 60, 0705-33 78 66
E-post: info@longislanddivers.com
Hemsida: Long Island Divers
Läge: Norra Öland
FavoriteLoadingAdd to My Map
Visa på Google karta

Öland som dykplats

Runt Norra Öland finns de bästa vattnen för dykning som står att finna i den svenska delen av Östersjön. Ljusa sandbottnar och en god vattenomsättning ger mycket god sikt för svenska förhållanden. Norra Öland har ett för Skandinavien stabilt och fint väder om sommaren, vilket bidrar till många fina dagar för dykning, med svaga vindar och liten sjöhävning. Säsongen sträcker sig ofta ända fram till oktobers klara höstdagar. Då är också vattnet som allra klarast.

 

Dykskola på Öland

Vid vår dykskola utbildar vi varje sommar många i konsten att dyka säkert. Våra instruktörer leder eleverna i stegen från grundutbildningen fram till den mest kvalificerade utbildningen. Vi samarbetar med både NAUI och CMAS och utbildar våra elever efter dessa organisationers normer.

Många av våra elever kombinerar semestern med att skaffa sig grundläggande dykarutbildning, eller att höja sina kvalifikationer med en högre kunskapsnivå. Utbildningarna avslutas med en spännande dykning vid något vrak eller vacker naturdykning vid Blå Jungfruns ”sjunkna katedraler”.

Vi försöker att anpassa våra kurser så att man lätt skall kunna vara med. Det innebär att vi ordnar kurser med kort varsel när intresse finns.

Utbildningen vid våra kurser leder fram till NAUI dykarcertifikat som är godkända i hela världen.

 

Dykmål och Dykutfärder

Med modern marin teknik ombord på dykfartyget Midland, har vi under de senaste åren funnit en rad sjukna skatter. De flesta ligger på djup som vi kan nå med vanlig sportdykarutrustning. Men några kräver avancerad utrustning och kvalificerade dykarutbildningar. Vår vrakkatalog är en berättelse om 400 års sjökrig och förlisningar. Vi vill gärna visa dessa skatter för andra dykare, men vi är mycket måna om att marinarkeologiska fyndplatser inte plundras eller slits ner.

I vår lista på dykmål finns ett 20 tal fasta platser, innefattande sjukna Fartyg, Ubåtar, Pråmar, Flygplan och olika marinbiologiskt intressanta platser.

Vi arrangerar även undervattensäventyr för dykarklubbar och andra grupper. Spännande skattjakter och andra äventyr vid våra fina dykplatser, som inte innehåller hetsande moment som riskerar att äventyra säkerheten vid dykning.

 

Dåligt väder?

Säkerheten är allra viktigast för oss. Det innebär att vi inte går ut när väderförhållandena inte är helt säkra. Generellt gäller att vid vindstyrka över 7 m/s, vid stor sjöhävning, dålig sikt eller vid stor risk för plötsligt väderomslag, kan vi ställa in planerad dykutfärd.

Beslut om utfärd baseras på SMHI: s väderprognos Sjöväder prognosområdeskarta – SMHI, kl. 13:00, dagen före planerad utfärd. Om väderläget är tveksamt kan vi fatta ett senare beslut, om det är möjligt för våra resenärer.

Inbetalda pengar kan då endera återbetalas eller kvarstå hos oss för en utfärd senare.

 

Service

Påfyllning av flaskor med luft och nitrox, uthyrning av extraflaskor i vår dykshop